Lok Satta Party Candidates (Telangana Region)

The following is the list of candidates for the general elections in Telangana:

Lok Satta Party Candidates (Telangana Region)

  

 

Constituency / District Sl.No Constituency Name of the Candidate Gender/Age Qualification Community
Malkajigiri 1 Malkajigiri Parliament Dr.Jayaprakash Narayan M IAS, MBBS OC
  2 Malkajigiri Dilip Sankarreddy M/32 MBA (Unv.of Chicago) OC
  3 Uppal Venkateshwar Reddy Kallu M/39 MBA (London) OC
  4 LB Nagar Ramu Dosapati M/41 MBA BC
  5 Qutubullapur Shivaji Raju Pothuri M/31 B.Com OC
  6 Kukatpalli Katari Srinivasa Rao M/44 MCA BC
  7 Cantonment D.Ratnam M   SC
  8 Medchal Dr.G.R.Lingamurthy M MBBS  
Secunderabad 9 Sanathnagar Hymavati Sagi F/39 MS (USA) OC
  10 Jubilee Hills B.Sambi Reddy M/35 B.Tech OC
  11 Musheerabad P.Rohit Kumar M/40 B.A., L.L.B., (LLM) BC
  12 Khairatabad Durga Ramachandra Rao M/41 PG Diploma in Fashion Tech OC
  13 Amberpet Metla Jaganmohan M/43 Degree BC
  14 Nampalli Kanthimathi F/56 B.Sc., M.B.A., B.Ed. OC
  15 Secunderabad Pulla Sunitha Rani F B.Pharm (USA) SC
Chevella 16 Maheshwaram Devi Prasad Samudrala M/28 Diploma BC
  17 Rajendranagar K.Solkar Reddy M/32 MCA OC
  18 Serlingampalli Gorthi Srinivas M/47 Intermediate OC
Nizamabad 19 Yella Reddy Dr.Ram REddy Marri M M.B.B.S., L.L.M OC
  20 Nizamabad Urban Dodle Shekhar M/40 B.Sc BC
  21 Kamareddy Bharthwaja Veda Shree M 9th Class BC
  22 Balkonda Ananth Bandari M/31 Intermediate BC
Medak 23 Patancheru Satyanarayana M    
  24 Siddipet Thummalapally Srinivas M/42 B.A.L.L.B, PG Diploma in IRPM BC
Mahabubnagar 25 Kalwakurthy Nandi Sashidhar Reddy M/39 Diploma in Fashion Design OC
Nalgonda 26 Miryalaguda Marepally Srinivas Reddy M/40 B.A OC
  27 Kodad Sathuluri Govinda Rao M/40 B.Com OC
  28 Tungaturthy Puduri Srinivasa Rao M/35 B.Sc SC
  29 Huzurnagar Krishna Nayak Bhukya M/31 L.L.M ST
Warangal 30 Warangal West Chidara Chandra Shekar M/35 M.Sc OC
  31 Warangal East Jagdishwar R Perala M/54 B.Sc BC
  32 Vardhannapet Jatti Ravi Kumar M/35 M.A ST
  33 Janagaon Varaprasad Rao Yerra M/36 M.C.A BC
  34 Bupalapalli Maheshwarapu Gattaiah M/40 L.L.B. BC
Karimnagar 35 Siricilla Kyadaveni Nagaraju M/30 M.B.A. BC
  36 Korutla Vasam Bhumanandam M/72 PUC BC
  37 Karimnagar Mamindla Sandeep Kumar M/30 SSC BC
  38 Husnabad Bollam Ravi M/29 BA BC
Adilabad 39 Bellampalli Dandu Ravinder M/44 M.A., L.L.B SC
  40 Chennur Mekala Saroja F/41 SSC SC
  41 Macheriyal Sunil Ravikanti M/25 B.Tech OC
Khammam 42 Khammam Ravi Maruth M/50 MA OC
  43 Kothagudem K.Anjaneyulu M/40 Advocate BC
Hyderabad 44 Ibrahimpatnam Malla Reddy P      
  45 Karawan Meesala Gopal Saibaba     SC
  46 Malakpet Alleni Babu Rao